Motocykly na Legendách

Od roku 2023 přináší slavnost LEGENDY novinku pro milovníky zážitků: PAVILON Motocyklů, čtyřkolek, UTV, SSV a mnoho dalšího.

JAWA

Jawa je nejstarší fungující československá firma zabývající se výrobou motocyklů už od roku 1929. Jméno firmy vzniklo složením jména zakladatele Františka Janečka, který zakoupil licenci na výrobu motocyklů Wanderer. V současnosti se firma oficiálně nazývá Jawa Moto spol. s.r.o. a sídlí v Týnci nad Sázavou, jejím vlastníkem je podnikatel ing. Jiří Gerle. Dále existuje firma Jawa Divišov, která se zabývá výrobou plochodrážních speciálů a sídlí v Divišově.

V roce 1929 zahájila továrna ing. Janečka licenční výrobu motocyklů Wanderer pod značkou Jawa. Jednalo se o tehdy novou konstrukci s dvojitým rámem lisovaným z ocelového plechu, motorem v bloku s převodovkou a kardanovým náhonem na zadní kolo.

Jawa za svou existenci uvedla na trh desítky modelů nejrůznějších motocyklů, vyráběných v továrně v Praze-Nuslích na Pankráci na Zelené lišce, v roce 1931 byla vybudována nová továrna v Týnci nad Sázavou. V letech 1963 až 1964 v době centralizace byla nucena Jawa opustit své moderní provozy na pražské Zelené lišce na Pankráci a v Libni a začít využívat motorárnu ČZ ve Strakonicích (pozn.: z původního pražského národního podniku JAWA Nusle tehdy vznikl reorganizací nový pražský podnik ČKD-Polovodiče Nusle, Jawa zůstala v Praze 10-Strašnicích a v Týnci nad Sázavou). Nejznámější motocykly jsou Jawa 50 Pionýr (ten byl vyráběn ve slovenském závodě v Považské Bystrici, Jawa 500 OHC, Jawa 250 a 350 (2 typy – „kývačka“ a „panelka“, lišily se několika detaily).

Jawa vynalezla první automatickou spojku pro motocykly. Velikým převratem byla v roce 1966 konstrukce nové spojky. Automatická odstředivá spojka byla určena pro Jawa 250/559 a 350/360 Automatic. Jawa si zaručila prvenství i samotným patentem vynálezu. Japonská firma tuto spojku okopírovala a montovala ji do svých motocyklů Honda 50 Cub, Honda musela ustoupit, zaplatit pokutu a zaplatit licenční poplatek za každý prodaný motocykl.

Motocykly JAWA bude přestavovat společnost MR43 v Pavilonu motocyklů - Křižíkův pavilon B.

www.MR43.cz

 

Videa
5j2I_XqUU7M0

LiUrpxbchec0

iW5TB1f78mE0