Lagonda IV. (1988)


Lagonda jako jedna z neslavnějších a nejexkluzivnějších značek historie byla založena roku 1899, Aston Martin byl založen roku 1913 a v roce 1947 Lagondu koupil. Postupně docházelo k oživování této legendy a v sedmdesátých letech se navždy značka zapsala vesmírnou lodí Lagonda II., ta zaujala futuristickým designem, výbavou budoucnosti, kterou zajistil letecký institut a ti nejšílenější inženýři.

V roce 1976 se představilo auto s digitálními ukazateli ze stíhačky F15, dotykovými tlačítky a astronomickou cenou. V polovině osmdesátých let se představila modernizovaná generace III. A v roce 1987 zcela nová a přepracovaná Lagonda IV. se zcela novou karosérií, palubním štítem a cenou, která čtyřnásobně přesahovala cenu tehdejšího Mercedesu 560SEL.

Za 3 roky existence tohoto modelu bylo postaveno pouze 105 exemplářů tohoto modelu. V této éře automobilismu již neměla tak malá série vozů obdoby, tato vesmírná loď byla zcela ručně vyrobena, má osmiválec 5.3l Aston Martin.

Prvním majitelem byl pan Monteverdi v Londýně, Filip Turek jej získal do své sbírky po smrti zakladatele Aston Martin Antverpy z jeho exkluzivní kolekce. Jedná se o zcela první vyrobený exemplář Lagondy IV, druhý vyrobený kus můžete vidět v muzeu Aston Martin Owners Club v Británii.

Vůz je vyobrazen na oficiálním prospektu tohoto modelu.

Vůz vystavuje v Pavilonu Anglické noblesy Filip Turek.

Foto: Lagonda - FT

Fotogalerie
Videa
sjPXpRttH2M0