McLaren P1

Uvidíte pouze na slavnosti LEGENDY 2024! Vůz ze soukromé sbírky. Děkujeme donátorovi slavnosti za vystavení vozu!

Britská automobilka nám prozradila výkony hybridní pohonné jednotky - dvakrát přeplňovaný osmiválec o objemu 3,8 litru zajistí při plném zatížení výkon 737 koní a 720 newtonmetrů, elektromotor k tomu navíc přidá 178 koní a 260 Nm. Zapojením obou agregátu je vůz schopen krátkodobě vyprodukovat a přenášet na sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku Graziano až 916 koní a 900 newtonmetrů.

McLaren věří, že tyto parametry učiní z jejich nového díla něco jako silniční Formuli 1 a nejméně na čtvrť století z něj udělají nejrychlejší produkční automobil na světě. To jsou bezpochyby docela odvážná tvrzení vzhledem k elektronicky limitované maximální rychlosti na „jen“ 350 km/h.

Generální ředitel Antony Sheriff však má své vysvětlení: „Našim cílem nebylo mít nutně nejrychlejší vůz, pokud jde o jeho maximálku. Chtěli jsme absolutní špičku a nejuspokojivější silniční auto na okruhu. Tohle totiž považujeme za skutečný test všestrannosti a je pro nás mnohem důležitější, než samotné technické parametry,“ upozorňuje Sheriff.

Přesto by asi bylo bláhové myslet si, že když P1 zaostává za svým předchůdcem F1 o 22 km/h, jde o pomalý stroj. Z 0 na 300 km/h akceleruje za méně než 17 sekund a je tedy o pět sekund rychlejší. Zrychlení z 0 na 100 km/h trvá méně než tři vteřiny a dvojnásobek pokoří pod sedm sekund.

FOTO ilustrativní: McLaren.com

Fotogalerie
Videa
fZRA0LhXWXg0