Mercedes-AMG ONE

Uvidíte pouze na slavnosti LEGENDY 2024! Vůz ze soukromé sbírky. Děkujeme donátorovi slavnosti za vystavení vozu!

Věděli jste, že motor Formule 1 má omezovač v patnácti tisících otáčkách? Přeplňovaný šestiválec o objemu 1,6 l taky musí mít úhel rozevření válců 90 stupňů, všechny válce musí mít stejný objem, motor může mít jen jeden výfuk a minimální hmotnost pohonné jednotky je 145 kg. Toť krátká citace z technických předpisů.

Mercedes-AMG po dlouhém vývoji hypersportu One přichází s jeho finální sériovou verzí. Vůz je doslova klenotem, který má pod kapotou motor z formule 1, ale je homologován na silnici.

Pět a půl roku dlouhá cesta z vývojového centra německého Mercedesu-AMG na silnice je u konce. Automobilka oficiálně představila plug-in hybridní hypersport AMG One v produkční verzi. Samotné vedení přitom přiznalo, že se dokončení vozu zdálo být zprvu nereálné.

od kapotou auta, které působí spíše jako závodní speciál, se nachází 1,6l šestiválcový motor s turbodmychadlem s výkonem 573 koní, který točí i 11 tisíc ot./minutu, přičemž ale plní veškeré náležitosti poslední verze normy Euro 6, což je prakticky zázrak.

Pod kapotu kvůli tomu musel Mercedes nainstalovat sofistikovaný systém čištění výfukových plynů.

Se spalovacím motorem jsou v AMG One ještě čtyři elektromotory. Dva z nich jsou u předních kol - vůz takto disponuje pohonem všech kol - a dávají dohromady 326 koní. Jeden je připojen k šestiválci, ten dává 163 koní. A konečně, poslední elektromotor je spojen s turbodmychadlem a poskytuje 122 koní.

Dohromady to dává kombinovaný výkon 1063 koňských sil při hmotnosti necelých 1700 kilogramů. Vůz i díky speciálně vyvinutému sedmistupňovému robotizovanému manuálu dokáže z 0 na 100 km/h zrychlit za 2,9 sekundy a maximálně dovede jet až 350 km/h.

DETAILY ZDE - WEB Mercedes-AMG

Foto ilustrativní: Mercedes-AMG.com

Fotogalerie
Videa
Tm4rkRpoapw0